30.10.2023

Wszystkich Świętych i Halloween

Dwa różne święta.

Uroczystość Wszystkich Świętych: jest obchodzona w Kościele Katolickim dnia 1 listopada. W tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami oraz zapalić symboliczny znicz. Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku, a datę 1 listopada wyznaczył papież Grzegorz IV w 837 roku. Jest to również święto obchodzone przez inne wyznania, osoby bezwyznaniowe oraz niewierzące, mający być wyrazem pamięci osobom zmarłym. Następnego dnia (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych, czyli potocznie zwany Dzień Zaduszny, dla chrześcijan jest to dzień modlitw za dusze przebywające w czyśćcu, które potrzebują modlitw, by mogli dostąpić zbawienia.

Oddalone o niecałe 14 km od Ośrodka Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie organizuje „Marsz i Bal Świętych ze Świętymi”. Obchodzony jest on 31 października. Uroczystość rozpoczyna się mszą, później prowadzona jest procesja pod figurę Chrystusa Króla, a wszystko kończy się balem z wieloma atrakcjami. Dzieci wraz z rodzicami przebierają się za ulubionych świętych patronów. Jest to chrześcijańska alternatywa dla amerykańskiego Halloween.

Halloween: ma swój początek za czasów Celtów. Gdzie sądzono, że w noc z 31 października na 1 listopada zaciera się granica między światem żywych i umarłych. Współczesna forma Halloween ma swój początek w XIX wieku w Ameryce Północnej. Najhuczniej jest ono obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Symbolem tego święta jest wydrążona dynia z wyciętymi zębami. Popularnymi motywami są również wampiry, czarownice, duchy, pająki czy nietoperze.

Dziady: obchodzone były w folklorze słowiańskim. Istotą obrzędów Dziadów było nawiązanie relacji z duszami przodków, którzy okresowo wracali do swoich miejsc zamieszkania. Celem obrzędów była przychylność zmarłych, którzy byli określani jako opiekunowie. Podczas specjalnie organizowanych w domach i na cmentarzach uczt, uczestnicy karmili oraz poili dusze. W ten dzień nie można było wykonywać różnych prac i czynności, które mogłyby zakłócić spokój dusz, które przebywają na ziemi.

Jednakże, między tymi świętami istnieją także istotne różnice. Wszystkich Świętych jest świętem religijnym, podczas gdy Halloween jest świętem świeckim. Wszystkich Świętych jest okazją do modlitwy za zmarłych, podczas gdy Halloween jest okazją do zabawy i świętowania.

Obecnie, w Polsce obserwuje się tendencję do łączenia tych dwóch świąt. Ludzie odwiedzają groby swoich bliskich w dniu Wszystkich Świętych, a następnie uczestniczą w imprezach halloweenowych.

Czy Halloween jest zagrożeniem dla polskiej kultury i tradycji? To pytanie wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy ludzie uważają, że Halloween jest obcym zwyczajem, który niszczy polską kulturę. Inni uważają, że Halloween jest okazją do zabawy i integracji, która nie stanowi zagrożenia dla polskich wartości.

Ostatecznie, to każdy z nas musi sam zdecydować, jak odnosi się do Halloween i Wszystkich Świętych. Nie ma dobrej ani złej odpowiedzi.

„Ku Pamięci wszystkich bliskich, którzy odeszli i pozostają w naszej pamięci”.

Halloween
Wszystkich Świętych
Rezerwacje online