26.02.2024

Dziś Dzień Dinozaura

Dzień Dinozaura
fot. Eromanga Natural History Museum/Vlad Konstantinov

Obchodzony 26 lutego Dzień Dinozaura jest wspaniałą okazją do przybliżenia informacji na temat tych prehistorycznych zwierząt.

Co ciekawe nazwa dinozaur wywodzi się od greckich słów „deinos” i „sauros”, które oznaczają „straszna jaszczurka”.

Nauka na temat badania skamielin, w tym śladów dinozaurów nazywa się paleontologią.

Dinozaury to ogromne zwierzęta, które żyły na ziemi już około 200 milinów lat temu w erze mezozoiku. Natomiast wymarły na granicy kredy i paleogenu, czyli około 66 milionów lat temu! W tamtym okresie ziemia była połączona w jeden wielki kontynent, który nazywał się Pangeą.

Pierwszą znalezioną kość opisał Robert Plot w XVII wieku w książce pt. „Historia naturalna Oxfordu”.

Dinozaury dzieliły się na drapieżne i roślinożerne.

  • Drapieżne, które żywiły się mięsem. Chodziły one na dwóch łapach. Należał do nich jeden z najbardziej znanych Tyrannosaurus rex, który mierzył do 6 metrów wysokości i 13-15 metrów długości, a mógł ważyć nawet kilka ton. Miał on niesamowicie rozwinięte zmysły, przez co mógł dostrzec ofiarę nawet z odległości 6 kilometrów.
  • Roślinożerne, czyli takie, które żywiły się roślinami. Posiadały one długie szyje po to, aby móc dosięgnąć do liści znajdujących się nawet na czubku drzewa. Należał do nich Diplodok, który posiadał bardzo długą szyję, która pomagała mu w zdobywaniu jedzenia. Mógł on nawet mierzyć 27 metrów długości, przez co może być jednym z największych gadów na świecie. Długi ogon służył mu do ochrony przed drapieżnikami.

Ale dlaczego dinozaury wyginęły? Tego nie wiedzą nawet naukowcy. Mogło mieć na to wpływ kilka czynników: zmiana klimatu, brak pożywienia czy nawet wielki meteoryt, który uderzył w ziemię. Dlatego uznaje się, że najpierw wyginęli roślinożercy a po nich mięsożercy.

My jako Ośrodek Kormoran, patrząc na długość funkcjonowania na rynku turystycznym, jesteśmy takim dinozaurem :). Na szczęście nie pod względem jakości-ciągle się ulepszamy, co doceniają zarówno nasi nowi jak i stali-wierni, wieloletni Goście.

Rezerwacje online