05.03.2024

Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca

Z okazji Dnia Kobiet Ekipa Ośrodka Kormoran składa najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wielu powodów do radości i dumy. Niech otacza was wsparcie i pozytywna energia, a nadchodząca wiosna przynosi wiele pięknych chwil.

Obraz autorstwa Freepik

Dzień Kobiet 8 marca

Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Polsce w 1924 roku.

Później w czasach PRL to święto było uroczyście celebrowane. Panie otrzymywały prezenty w formie kwiatów, a także przedmiotów używanych na co dzień takich jak rajstopy czy ręczniki.

Obecnie najczęściej spotykanym zwyczajem jest wręczanie kwiatów i drobnych upominków, a symbolem Dnia Kobiet stały się goździki i tulipany.

Dzień Kobiet w innych krajach

W niektórych Państwach takich jak Wietnam, Bułgaria czy Albania Dzień Kobiet i Dzień Matki obchodzone są tego samego dnia, czyli 8 marca.

W innych Państwach obchody tego dnia są bardziej spektakularnie niż w Polsce.

We Włoszech przygotowania do tego dnia zaczynają się już tydzień wcześniej. Miasta zostają przyozdobione plakatami i ulotkami, a sam dzień 8 marca obchodzony jest hucznie. Każda Kobieta dostaje w prezencie bukiet kwiatów oraz często gałązki akacji srebrzystej, która stała się symbolem Dnia Kobiet we Włoszech.

Natomiast w Japonii Dzień Kobiet obchodzi się wcześniej, bo już 3 marca. W ten dzień rodziny, w których są dziewczynki, wystawiają specjalny zestaw lalek uosabianych jako para cesarska, damy dworu, muzycy, strażnicy. Przesąd tej tradycji głosi że jeżeli nieschowanie się lalek w ciągu trzech dni od święta to może przyczynić się to staropanieństwa dziewczynki. W ten dzień zostają przygotowane specjalne potrawy, głównie są to słodycze przygotowane dla lalek, lecz spożywają je dziewczęta na prywatnych spotkaniach.

Symbolika poszczególnych kwiatów:

– Goździki- wyrażają podziw i uznanie, są symbolem odwagi.

– Storczyki- symbolizuje piękno i miłość, a także damski pierwiastek w naturze.

– Tulipany- radość, szczęście

– Frezje- szacunek

– Lilie- niewinność, poważne zamiary

Róża w zależności od koloru:

         – czerwone róże- miłość namiętna, szczęście

         – białe róże- oznaczają szacunek, uznanie oraz niewinność.

         – różowe róże- przyjaźń, romantyczna miłość, sentyment.

– Hiacynt- wyraża szczere uczucia i dobre zmiany.

– Piwonia- dobrobyt

– Chaber bławatek – wierność, dobroć

– Stokrotka- miłość niewinna, wierna

Dzień Kobiet w szkołach

W Polskich szkołach również świętuje się Dzień Kobiet- chłopcy wręczają kwiatki koleżankom z klasy, ale również i nauczycielkom. Można ten dzień urozmaicić o własnoręczne laurki czy o integracyjne zabawy.

Rezerwacje online