Jezioro Niesłysz — perła ziemi lubuskiej
Jezioro Niesłysz położone jest pośród morenowych pagórków. Jego czyste wody, zasilane z podziemnych źródełek, otoczone są lasami, w większości to bory sosnowe. Powierzchnia jeziora to prawie 500 ha, w tym trzy wyspy: Koziniec (18 ha pow.) Miejska i Ptasia. Rozległa przestrzeń lustra wody stwarza doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa.
Aktywny czas nad jeziorem
Liczne ciche zatoki, nieregularna linia brzegowa, zasobne w ryby wody, wspaniałe warunki do spędzania wolnych chwil na wędkowaniu. Najliczniej występującymi gatunkami ryb są: ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, szczupak, lin, węgorz; w głębinach jeziora żyje sielawa, uchodząca za najsmaczniejszą rybę słodkowodną. Głębokie przejrzyste wody jeziora Niesłysz stanowią wymarzone miejsce do nurkowania oraz wędkowania. Świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa. Polecamy różne możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest szlak kajakowy po jeziorze Niesłysz. Płynąc, wzdłuż lewego brzegu wpływamy w przepiękną Zatokę Wodne Wcięcie otoczoną pięknymi lasami.
Ciekawe zakątki jeziora
Następnie dopływamy do zarastającej już Zatoki Bogenza. Wpłynięcie w nią jest mocno utrudnione. Spotykamy dużo kormoranów i inne gatunki ptaków wodnych. Płynąc, dalej wzdłuż brzegu (ok. kilometr) dopływamy do pałacu w Przełazach, mijamy po prawej stronie największą wyspę na jeziorze – Koziniec, następnie wyspę Ptasią, wpływamy do zacisznej zatoki jeziora pokrytej kobiercem lilii wodnych. Dalsza trasa spływu wiedzie linią brzegową do Zatoki Juliusza, skąd kolejny odcinek spływu prowadzi teraz cichym, spokojnym, malowniczym brzegiem kanału do wsi Mostki. Tam planujemy dłuższą przerwę, przeznaczamy ją na zwiedzanie fragmentu umocnień łuku Odry-Warty, samodzielnej grupy Warownej Lietzmann. Po zwiedzeniu bunkrów wracamy kanałem na jezioro. W drodze powrotnej, płynąc, wzdłuż brzegu wpływamy w wąski przesmyk w trzcinach pomiędzy wyspą Miejską a brzegiem jeziora. Mijamy, również wyspę Koziniec wpływając w Zatokę Lazaret, a potem w Zatokę Szary Kamień, na końcu której, znajduje się średniowieczne grodzisko. Idziemy oglądać kopiec oraz obwałowania grodziska gdzie, wg legendy mieli siedzibę rycerze – rabusie. Obok grodziska jest punkt widokowy z ławkami do odpoczynku. Płynąc, dalej wzdłuż lewego brzegu jeziora wpływamy w Zatokę Borowską, następnie Zatokę Kolina, mijamy zabudowania Niesulic, powracamy do miejsca, z którego wyruszyliśmy, czyli Ośrodka Wypoczynkowego KORMORAN. Następną propozycją aktywnego wypoczynku jest wycieczką trasą rowerową nad brzegiem jeziora. Niezwykle ciekawą jest wyprawa Niesulickim Szlakiem Fortyfikacji – południowego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Jezioro Niesłysz jest jednym z wielu atutów tego miejsca, zwanego „Perłą Ziemi Lubuskiej”. Czysta woda, ciekawa linia brzegowa, strefa ciszy, bogactwo ryb, świetne warunki do żeglowania i doskonała baza noclegowa ośrodka KORMORAN przyciąga od wielu lat rzesze turystów. Warto do nas przyjechać choćby po to, aby zobaczyć zachód słońca nad Niesłyszem.